Çukurova Üniversitesi Çukurova Üniversitesi
ADANA Tanıtım Sitesi
ADANA Tanıtım Sitesi
Ana Sayfa | Adana | Tarih | Coğrafya | Turizm | Ekonomi | Ulaşım | Eğitim | Kültür

İL ÖZEL İDARESİ

Beyazsaray Tesisleri - ADANA'NIN EKONOMİSİ
      İlin eğitim, kültür, sağlık, tarım, yol, içmesuyu gibi ortak genel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan tüzel kişiliğe sahip olan İl Özel İdaresi tarafından il merkezi ve ilçelerde çeşitli amaçlara uygun tesisler yapılmıştır.Seyhan çok katlı otopark - ADANA'NIN EKONOMİSİ


Seyhan Çok Katlı Otopark
      İl merkezinde Kuruköprü civarındadır. 4 katlı olup, otopark ihtiyacını önemli ölçüde karşılamaktadır. 125 arabanın park edebileceği otopark, günün 24 saati hizmet vermektedir.
Ağaçpınar Tesisleri - ADANA'NIN EKONOMİSİBeyaz Saray Tesisleri       İl merkezinin kuzey kesiminde Menderes Bulvarı üzerinde, Seyhan Baraj gölü manzaralı olup, 1970 tarihinde hizmete açılmıştır. Çeşitli sosyal hizmet amaçlı fiziki yapıya sahip olan Beyaz Saray Tesisleri'nde yüzme havuzu, restaurant, çay bahçesi, düğün salonu gibi üniteler bulunmaktadır.
Ağaçpınar tesisleri - ADANA'NIN EKONOMİSİ

Karataş Dinlenme Tesisleri       1984 tarihinde Karataş ilçesinde bitirilerek hizmete girmiştir. 72 yazlık konuttan oluşan tesiste yüzme havuzu, gazino, resturant bulunmakta ve tüm bakanlıklara bağlı personel yararlanmaktadır.

Seyhan 100.Yıl Çarşıları İl merkezinin kuzeyinde kurulan 100.Yıl konut alanının içinde bulunan 4 adet çarşıda 80 işyeri bulunmaktadır.

Mantar Üretim Tesisi
      Ali Hocalı köyü yakınlarında daha önce canlı hayvan pazarı olarak planlanan alanın yerinde İl Özel İdare Müdürlüğünca 1996 kasım ayından bu yana şampiyon türü mantar üretilmeye başlanmıştır. 440 m2 alan üzerinde 15 ton/yıl mantar üretilmekte ve toptan satış yapılmaktadır.

Ceyhan Ağaçpınar Tesisleri
      Eski Ceyhan yolu üzerinde Ağaçpınar köyü sınırları içerisinde olan tesiste yüzme havuzu ve 150 kişi kapasiteli resturant bulunmaktadır. 1984 yılında halkın hizmetine açılmıştır.       
Yüreğir Konfeksiyon Atölyesi - ADANA'NIN EKONOMİSİ

Konfeksiyon Eğitim Merkezi
Adana'da mevcut sanayi yatırımları ile birlikte astihdam edilecek kalifiye eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İşsizlik sorununa da bir öiçüde çözüm getirmek amacıyla İl Özel İdaresi tarafından Konfeksiyon Eğitim Merkezi açılmıştır. Birinci kurs dönemi 10.11.1997-07.11.1998 tarihleri arasında yapılmış ve 44 kursiyer kursa katıarak mezun olmuştur. Bunlar çeşitli atölyelerde işe yerleştirilmişlerdir.Açıldığı tarihte 42 olan makine sayısı 61'e çıkarılmış, dolayısıyla kursiyer sayısı da artmıştır. Kurslar dönemler itibariyle devam etmektedir.

      
Totancılar sitesi - ADANA'NIN EKONOMİSİ
İl Fidanlığı
      Narenciye bahçesi oluşturulacak olan çiftçilere kaliteli ve güvenilir narenciye fidanı sağlamak amacıyla, İl Özel İdaresinin katkısı ile Yüreğir ilçesi Yunusoğlu köyü sınırları içerisinde 147 ha üzerinde kurulmuştur.       1995-1996 yılları dikim sezonunda 5.795 adet mevcut fidanının tamamı satılmıştır.       İl fidanlığı bünyesinde aşı gözü ve aşı kalemi temini ihtiyacını karşılamak üzere bütün narenciye türlerinden olmak üzere 70 hektar anaç bahçesi yetiştirilmiştir ve 1994 yılından itibaren aşı gözü ve kalemi üreticinin hizmetine sunulmaktadır.       1993 yılından itibaren bölge ve yöre halkına büyük boy örtü altı(sera) sebze yetiştiriciliğini teşvik etmek ve bu konuya özendirmek amacıyla sera yapılmış ve deneme üretimine geçilmiştir.
      Fidanlıkta damızlık olarak şeftali, erik ve soğan tohumu temin etmek amacıyla 5 hektar turunç fidanı ile 4 hektar kardinal türü üzüm bağı mevcuttur.

Yumurtalık Öztur Oteli
      1984 tarihinde hizmete giren tesiste,28 yazlık konut ve resturant bulunmaktadır. Halka açık bir sosyal tesistir.

İş Hanları
      İl Özel İdaresine ait, Seyhan ilçesinde 8 katlı Kuruköprü işhanı, 4 katlı Karasoku işhanı, Yumurtalık, İmamoğlu, Feke ilçelerinde 5’er katlı, Tufanbeyli ilçesinde 4 katlı işhanı, ayrıca Karaisalı ilçesinde 2 katlı binadan birinci katı işyeri olan taşınmaz malları bulunmaktadır.


En iyi IE 5.0+ tarayıcıları ile 800x600 çözünürlük düzeyinde izlenebilir.

Ana Sayfa
Adana | Tarih | Coğrafya | Turizm | Ekonomi | Ulaşım | Eğitim | Kültür

© Çukurova Üniversitesi - Bilgisayar Bilimleri Uygulama Araştırma Merkezi(BBUAM)